İTÜ NOVA TTO'dan Haberler

Erasmus’ta En Büyük Destek İTÜ’ye

27 Ağustos 2014 - İTÜNOVA TTO

Ulusal Ajans, 2014-2015 Akademik Yılı Erasmus değişim programı hibe dağılımını açıkladı. İTÜ, en yüksek hibeyi almaya hak kazanan üniversite oldu. Toplam 1 milyon 100 bin 750 Euro destek alan İTÜ’nün birinci sıraya yerleşmesinde, istikrarla ve başarıyla yürütülen Erasmus programı uygulamasının payı büyük.  

İTÜ, Erasmus değişim programını uygulamaya başlayan ilk üniversitelerden biri. 11 yıldır başarıyla ve doğru planlamalarla yürütülen program, İTÜ öğrencilerine Avrupa’nın en seçkin üniversitelerinin kapısını açıyor. Ulusal Ajans tarafından ilan edilen hibe oranlarında, bu yıl en büyük bütçe İTÜ’ye ayrıldı.

Bu başarının ardında ise hibe miktarının belirlenmesinde dikkate alınan ölçütler açısından İTÜ’nün yakaladığı başarı yatıyor. Üniversitelerin planlamalarıyla hedeflerinin tutarlılığı hibe miktarlarının dağıtımında önemli rol oynayan etmenler arasında yer alıyor. İTÜ’de 2003-2004 Akademik Yılında pilot uygulamanın başladığı Erasmus programında, ilk yıldan bugüne hedef-gerçekleşme oranındaki başarı oldukça yüksek.

Programın uygulanmasındaki önemli başarılardan bir diğeri ise derslerin karşılıklı sayılması. Birçok üniversitenin birkaç yıldır yerleştirmeye çalıştığı İTÜ’nün ise 2005-2006 Akademik Yılından bu yana uyguladığı sistemle, öğrencinin Erasmus programı boyunca aldığı tüm dersler dönem dersleri arasında sayılıyor. Bu sayede öğrenciler normal eğitim süresinde kayıp yaşamaksızın yükseköğretimlerinin bir dönemini Avrupa’da geçiriyor.

İTÜ’nün gelen-giden öğrenci hareketliliğindeki rakamların dengesi de dikkat çekiyor. Avrupa’ya gönderilen öğrenci sayısının yüksekliği, İTÜ’ye gelen yabancı öğrenci sayısı için de geçerli.   İTÜ’den 2012-2013 Akademik Yılında 468 öğrenci Erasmus programıyla Avrupa’ya gitti, 340 öğrenci ise İTÜ’ye geldi. 2013-2014 Akademik Yılı değişim programı halen devam ediyor. İTÜ’nün Norveç ve İzlanda hariç tüm Avrupa ile Erasmus değişim anlaşması bulunuyor. Yürütülen anlaşma sayısı ise 900’ün üzerinde.