İTÜ MAGNET

İTÜ ARI Teknokent / Ekosistem / İTÜ MAGNET

İTÜ MAGNET

İTÜ MAGNET, fikrini ürüne dönüştürebilmiş ileri aşama girişimcilerin ve startup’ların büyüme süreçlerinde onlara fayda sağlayacak hizmetleri ve sinerjik ortamı sunmaktadır.

 

 

İTÜ Ayazağa yerleşkesi içerisinde İTÜ ARI Teknokent binasında konumlanan Türkiye’nin ilk ve tek scale-up merkezi İTÜ MAGNET, 2017 yılında faaliyetlerine başlamış olup; 2021 yılı verileri ele alındığında 122 Milyon TL ciroya ulaşmış olup, 76 startup'a ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’daki iş dünyasının ve İTÜ ARI Teknokent içerisindeki teknoloji şirketlerinin uğrak yeri olması İTÜ MAGNET’i tercih sebebi yapmaktadır.

 

İTÜ MAGNET;

·         Türkiye girişimcilik ekosisteminde başlangıç yatırımını almış veya ürettiği gelir ile emsal kaynak yaratabilen, büyüme aşamasına geçmek veya daha da büyümek için VC seviyesinde yatırım almak üzere desteğe ihtiyaç duyan girişimci firmaların merkezi,

·         Kurumsal firmaların seçmece girişimcilerle buluşup işbirliği geliştirdikleri, kendi start-up programlarını yürütebildikleri merkez,

·         İstanbul’da büyümek isteyen yabancı start-up’ların "soft-landing" merkezi olma hedefleriyle Türkiye’nin ilk “İleri Aşama Girişimcilik Merkezi” olarak konumlandırılmaktadır.

 

İTÜ MAGNET 3 farklı hedef kitleye hitap etmektedir:

 

1. Girişimci Firmalar: 

 • Teknolojik ürünü hazır olan ve bu ürününü en azından bir müşteriye satabilmiş
 • Ürün henüz gelişim aşamasında olsa bile gelir modeli, hedef kitle, satış kanalları gibi konularda stratejileri belli olan
 • Ölçeklenebilirlik, çok sayıda müşteri edinme ve büyüme konularında gelişime açık tüm start-uplar

 

2. Girişimciler: 

 • Teknoloji odaklı bir girişim projesi üzerinde çalışan
 • Henüz şirketleşmemiş, şirketleşme yolunda ilerleyen
 • Kısa süre içerisinde ürününü pazara sunabilecek girişimciler

 

3. Katılımcılar: Girişimciliğin çekim merkezinde olmak isteyen,

 • Yatırımcılar 
 • Risk sermayesi şirketleri
 • Melek yatırımcı ağları
 • Özel hızlandırma ve kuluçka programları
 • Yazılım, tasarım, hukuk gibi

girişimcilere faydalı olabilecek uzmanlıkları olan kişiler, gruplar, şirketler de İTÜ MAGNET'te yer alabilir.

 

İTÜ MAGNET, startup’ların ve girişimcilerin ihtiyaç duyacağı uzmanları ve yatırımcıları tek merkezde buluşturarak ekosistem oyuncularını bir araya getiren, ortaya çıkan sinerji ile iş birliklerine imkan tanıyan ve Türkiye’den dünyaya açılacak yeni teknolojilerin gelişimine katkıda bulunan “girişimcilik ekosisteminin çekim merkezi”dir.

 

İTÜ MAGNET, İstanbul’daki iş dünyasının ve Teknokent içerisindeki teknoloji şirketlerinin merkezindeki konumu, İTÜ’nün köklü geçmişinden gelen bilgi birikimi, laboratuvar imkanları, konforlu çalışma ortamı ve sunduğu pek çok yenilikçi hizmet ile fiziksel bir ortak çalışma alanından fazlasını sunmaktadır.

 

Ayrıca, 212 VC500 StartupsACT ve Revo gibi VC'lerin paydaşlığıyla ve yakın gelecekte eklenecek büyük danışmanlık firmalarının paydaşlığı ile büyüyen ve büyümeye devam edecek girişimci ve start-upların büyüme odaklı ve birbiriyle dayanışma kültürüne sahip olmasını hedeflemektedir.

 

Hızlı ve Sürdürülebilir Büyüme İçin İTÜ Magnet Akademi Scale-Up Eğitim Programı:

İTÜ Magnet Scale-up eğitim programı, Türkiye’nin önde gelen ve alanında uzman 36 mentörü ile birlikte girişimcilere 4 aşamada kişisel yetkinlikleri artıran, yönetim becerilerini geliştiren, finansal kaynakları ölçümlemeye dair ipuçlarını 13 haftada sunan bir eğitim programıdır.

 

Scale-up programının 4 aşaması ise şu şekildedir:

 

 • Hazırlan: Liderlik etme, doğru iletişim, motivasyon
 • Ölçeklendir: Satış, pazarlama ve yatırım ile finansal kaynaklara erişim
 • Yönet: İnsan kaynağının yönetimi ve büyüyen ekip
 • Sürdür: Performans sistemi, şirket yükümlülükleri, yeni sermayedarlara açılması

 

Ekosistemin Çekim Merkezi: İTÜ MAGNET

 

 

WEB SİTESİNE GİT