İTÜ ÇEKİRDEK

İTÜ ARI Teknokent / Ekosistem / İTÜ ÇEKİRDEK

İTÜ ÇEKİRDEK
 

 

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi; teknolojik, yenilikçi iş fikirlerine sahip, fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inanan tüm girişimciler ve start-uplar için doğru adrestir!

 

 

Dünyanın en iyi beş üniversite kuluçka merkezi arasında gösterilen İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi, fikirlerini ticarileşebilir ürün ya da hizmete dönüştürmek isteyen girişimciler için çalışmaktadır. İTÜ Çekirdek’te girişimcilere açık ofis, mini MBA/girişimcilik eğitimi, teknik altyapı desteği, laboratuvar kullanım imkânı gibi bir girişimcinin ihtiyaç duyduğu tüm imkanlar bir arada sunulmaktadır. İTÜ Çekirdek 2011’den bu yana Türkiye’ye teknoloji girişimciliğini yayma, girişimcilere destek olma ve hayata dokunacak teknolojilerin üretilmesine katkı sunma hedefleriyle çalışmalarını Türkiye’den ve dünyadan binlerce girişim, yüzlerce kurum, mentor ve yatırımcıyla birlikte sürdürmektedir.

 

İTÜ Çekirdek’e her yıl binlerce girişimci grubu başvuru yapmaktadır. Bu girişimci gruplarının başvuruları incelendiğinde girişimci gruplarının 20 farklı ülkeden ve Türkiye’nin 81 ilinden başvuru yaptıkları görülmektedir.

 

İTÜ Çekirdek kurulduğu günden bugüne 2979 girişime ve 6562 girişimciye destek sağlamıştır. Desteklenen girişimler 260 milyon TL’i aşkın yatırım almış, toplam değerlemeleri 2,3 milyar TL’yi, toplam ciroları ise 246 milyon TL’yi aşmaktadır.  3.973 kişiye istihdam sağlanırken, 890 şirket kurulumu gerçekleşmiştir.

 

Girişimlere, 2020'nin İlk 7 Ayında 20 Milyon TL’yi Aşkın Yatırım Yapıldı

2020 yılının başından bu yana 15 İTÜ Çekirdek girişimi 20 milyon TL’yi aşan yatırım alma başarısı göstermiştir. Böylece, İTÜ Çekirdek’te 2020 ilk 7 ayında yapılan yatırımlar; İTÜ Çekirdek’te 2019’un ilk 7 ayında yapılan yatırımları dörde katlamıştır.

 

İTÜ Çekirdek E-Kuluçka süreci

Pandemi döneminde süreçlerini durdurmadan E-Kuluçka süreci başlatan İTÜ Çekirdek 2020’de 66 eğitim, 65 seminer ve workshop, 16 demo day ve 6 bini aşkın mentorluk görüşmesi gerçekleştirildi.

 

İTÜ Çekirdek Başvuru Süreçleri İşleyişi

İTÜ Çekirdek’e web sitesi üzerinden online olarak başvurunuzu gerçekleştirebilmekte: https://basvuru.itucekirdek.com/

 

İTÜ Çekirdek’te; Ön Kuluçka, Express ve BİGG | İTÜ Çekirdek olmak üzere üç ana kategori bulunmakta;

 

BİGG| İTÜ Çekirdek; henüz prototip aşamasındaki, pazara yeni çıkacak ürünü ile TÜBİTAK 1512 programına dahil olmak ve 200.000TL hibe desteği almak isteyen girişimciler için,

 

Ön Kuluçka; henüz prototip/ürün geliştirme aşamasındaki veya pazara yeni çıkmış girişimiyle ilk satışını yapmak, pazarını doğrulamak, yatırımcı ve kurumsal firmalarla bir araya gelerek büyümek isteyen girişimciler için,

 

Express; ürünü hazır ve pazarda doğrulanmış, bu ürün için şirketi olan ve hali hazırda satış gerçekleştirmiş girişimiyle satışlarını artırmak, yatırımcı ve kurumsal firmalarla hızlıca bir araya gelmek isteyen girişimciler içindir.

 

2020 Yılı Sayılarla İTÜ Çekirdek
 

 

Big Bang | Start-up Challenge

Dünyanın lider girişimcilik etkinliklerinden biri olan ve İTÜ Çekirdek’in 2012 yılından beri her yıl yeni girişimlerin en iyilerini belirlediği Big Bang Start-up Challenge, girişimleri iş ve yatırım dünyası ile buluşturmaktadır. Bu sayede girişimciler yatırımcı ve fonların odağı haline gelmekte ve ilk sermayeleri ile buluşarak potansiyel müşteriyle tanışmaktadır.

Türkiye’nin Girişimcilik Sahnesi Big Bang; girişimcileri yatırımcıların ve fonların odağı haline getirmekte, girişimcilerin şirketleşme aşamalarında finanse edilmesine, yatırımcılarla tanışma ve olası müşterilere erişebilmesine destek olmakta ve toplamda 54 milyon TL değerinde (2020 verilerine göre) ödül ve yatırıma erişmesine olanak sağlamaktadır.

İTÜ Çekirdek kuluçka merkezinde girişimlerini geliştiren girişimcilerin arasından pazara en yakın olanlarının seçilerek sahne aldığı Big Bang’de, izleyici olarak yer alan potansiyel girişimciler ve yatırımcılar da yenilikçi fikir ve iş modellerinden haberdar olma ve yükselen girişimler ile tanışma fırsatı elde etmektedirler.

Big Bang’de yer alamayı hak eden TOP 20 ve 87 fuaye girişimine; basın, paydaş, iş birliği olanakları, yatırımcılarla tanışma ve olası müşterilere erişebileceği bir ortamı sağlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak; ödül ve yatırım alan girişimler, 1 yıl süreyle erken aşama kuluçka merkezinin kuluçka programına girmeye hak kazanmaktadır.

 

Big Bang 2020 Nasıl Geçti?