İTÜ Çekirdek'ten Haberler

SİLİKON VADİSİ’NE GİDEN YOL İTÜ ARI TEKNOKENT’TEN GEÇİYOR

15 Mart 2016 - İTÜ Çekirdek

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde yer alan, Türkiye’nin önde gelen girişim kuluçka merkezlerinden İTÜ Çekirdek’in girişimcilerinden, giyilebilir cihazlar için yazılım ürünleri üreten Hangaarlab (www.hangaarlab.com), Silikon Vadisi’nin tanınmış uluslararası girişim hızlandırma programlarından Blackbox Connect’e Türkiye’den davet edilen ilk firma oldu.

BlackBox.vc tarafından düzenlenen ve Silikon Vadisi’nin en etkili uluslararası girişim hızlandırma programlarından olan “Blackbox Connect”, ABD dışındaki başarılı ve yenilikçi girişimcileri Silikon Vadisi’yle tanıştırıyor. Farklı ülkelerden seçilen girişimciler, Silikon Vadisi’nde aldıkları 2 haftalık yoğun eğitim programının yanı sıra, dünyanın lider teknoloji girişimlerinden gelen kurucularla da tanıştırılıyor. Girişimciler Silikon Vadisi’nin girişim sunum standardı olarak bilinen, 10 saniyeden 3 dakikaya kadar çeşitli sürelerde “silikon sunum” yapma tekniklerini de bu eğitim boyunca öğreniyorlar. Programın sonunda, katılan girişimciler, melek yatırımcılara ve risk sermayesi şirketlerinin temsilcilerine sunum yapma imkanı buluyor. Böylece Blackbox Connect programına katılan girişimciler, ABD pazarı üzerinden dünya pazarlarına açılmanın da ilk adımı atmış oluyor.

İTÜ Çekirdek girişimcisi Hangaarlab firması, ürettiği giyilebilir cihazlarda çalışan ürün ve çözümlerle bu programa Türkiye’den davet edilen ilk girişimci firma oldu. Hangaarlab, geliştirdiği “V-Sight Giyilebilir Cihazlar İçin İş Uygulamaları Platformu” ile artırılmış gerçeklik, görüntü işleme, kapalı ve açık mekan konum servisleri gibi işlevler içeren giyilebilir kurumsal yazılım ürünleri üretiyor, şirketlerin geleneksel sistemlerini bu cihazlarla birlikte çalışabilir hale getiriyor.