Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten Haberler

MilSOFT Seminerine Davetlisiniz

02 Aralık 2015 - Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten

MilSOFT Yazılım Teknolojileri A.Ş., DDS (Data Distribution Service) arakatmanı ve yeni gelişen Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (Industrial Internet of Things) dahil kullanım alanları konusunda 5nci seminerini 10 Aralık 2015 tarihinde düzenliyor. 

Katılımın ücretsiz olacağı bu seminerde;
-              DDS Tanıtımı
-              QoS ve Veri Merkezli Mimariler
-              MilSOFT DDS ve “Industrial Internet of Things” kavramı
-              DDS uygulamaları
konuları üzerinde uzman arkadaşlarımız tarafından katılımcılara bilgi aktarılacak ve sorularınız yanıtlanacaktır. (DDS hakkında özet bilgi aşağıda ve ekte sunulmuştur.)

10 Aralık 2015, Perşembe günü, 13:30-16:30 saatleri arasında, Teknopark-İstanbul Konferans Salonunda düzenlenecek olan ve detayları ekte yer alan bu seminere katılım için rezervasyon talebinizi aşağıda irtibat bilgileri verilen kişilere iletebilirsiniz.

Katılım rezervasyonu için irtibat noktası:
Buket KAYHAN
bkayhan@milsoft.com.tr
+90 312 292 3000 / Dahili: 3027

DDS hakkında bilgi sahibi olmak ya da mevcut bilgisini güncellemek isteyen tüm ilgililer seminere davetlidir.

DDS Nedir?
DDS, geniş ölçekli dağıtık sistemler geliştirmeyi kolaylaştırmak için Object Management Group (OMG) tarafından yayınlanan Data Distribution Service (DDS) standardına uygun, yayınla/abone ol mimarisini destekleyen veri odaklı bir arakatman yazılımıdır. Arakatman yazılımları network protokolleri ve uygulamalar arasında daha güçlü arayüz sunan, bağlantıları, hataları ve değişiklikleri yöneten bir katmandır. DDS arakatmanı, birlikte çalışabilirlik ve geniş kalite servisleri desteği ile cihazları, servisleri ve ekranları gerçek zamanlı (hızlı ve zamanında) ve güvenli olarak entegre edecek ortak bir platform sunar.

Mil-DDS Nedir?
MilSOFT Yazılım Teknolojileri A.Ş.;  2004 yılında başlamış olduğu çalışmalarla, kendi yazılım geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak üzere kendi ihtiyaçları doğrultusunda Veri Dağıtım Sistemi (DDS: Data Distribution Services) arakatman yazılımını geliştirmiştir. Askeri amaçlı bir çok projede başarılı bir şekilde kullanılan bu yazılım 2012 yılında “Rafta Hazır Ticari Ürün (COTS/RAHAT)” olarak piyasaya sunulmuş ve Mil-DDS markasıyla tanıtımına başlanmıştır. Başta ASELSAN olmak üzere ROKETSAN,  KaTron ve ASELSAN’ın alt yüklenicisi olarak Simsoft da Mil-DDS’i kullanıcıları arasında yer almıştır. Askeri amaçlı bir çok projede başarılı bir şekilde kullanılan Mil-DDS, 2012 yılında “Rafta Hazır Ticari Ürün (COTS/RAHAT)” olarak piyasaya sunulmuştur. 2014 yılından itibaren de sivil alanlarda kullanımına yönelik iyileştirmeler yapılan Mil-DDS’in gelişimi ve kullanım alanlarındaki genişleme halen devam etmektedir. Mil-DDS hakkında detaylı bilgi (Data Shet) ekte sunulmuştur.

Neden DDS?
DDS arakatmanı dağıtık ortamda çalışan gerçek zamanlı sistemlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir. DDS arakatmanının kullanıldığı alanlar komuta kontrol sistemleri, endüstriyel otomasyon, dağıtık kontrol ve simülasyon, telekomünikasyon, sensör ağları, ulaşım çözümleri, enerji sistemleri ve ağ temelli sistemlerdir. Bu alanlardaki uygulamalar hızlı, etkin ve tahmin edilebilir bir veri iletişimine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, üretilen verinin birden çok uygulamaya iletilmesi ve bu özelliğin sistem performansını olumsuz etkilememesi ana beklentilerdir. Bellek, işlemci ve veri yolu gibi kısıtlı kaynakların ihtiyaçlara göre etkin kullanılabilmesi için arakatman parametrelerinin ayarlanabilmesi temel bir ihtiyaçtır. DDS arakatmanı buna yönelik olarak zengin servis kalitesi özellikleri sağlamakta ve bu servis kalitesi özelliklerinin her bir DDS nesnesi seviyesinde ayarlanabilmesine olanak vermektedir. Bu özellikleri ile DDS arakatmanı dağıtık ve gerçek zamanlı sistemler için önemli bir arakatman standardı olmuştur.