Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten Haberler

İTÜ ARI TEKNOKENT FİRMALARININ BAŞARISI BEETECH İLE TAÇLANDI

13 Temmuz 2017 - Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten

İTÜ ARI Teknokent tarafından bu ikincisi düzenlenen ve Türkiye'nin girişimcilik alanında verilen en prestijli ödülleri arasında gösterilen BEETECH 2016 Ödülleri, 12 Temmuz Çarşamba günü Four Seasons İstanbul at the Bosphorus Otel’de sahiplerini buldu. Teknoloji ve girişimcilik ekosisteminde fikir liderlerinin de buluşma noktası haline gelen ödül töreninin konuşmacıları arasında bu yıl, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ve Türk Telekom CEO’su Paul Doany de yer aldı. “Çıtayı Yükseltenler” temalı etkinliğe ayrıca teknokent firmalarının üst düzey temsilcileri, tüm endüstriden teknoloji liderleri, yatırımcılar ve yöneticiler katıldı.

BEETECH 2016 ödüllerinde bu sene İTÜ ARI Teknokent Performans Kriterleri'ne göre değerlendirilen İTÜ ARI Teknokent firmalarından 20 tanesi 6 ayrı kategoride ödüle, 4 firma da özel ödüle layık görüldü.

 

BEETECH 2016 Ödül Töreni’nde konuşma yapan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Beetech ödüllerinin farklı ölçeklerdeki firmaları teşvik etmek amaçlı olarak düzenlendiğini belirtirken şu değerlendirmede bulundu: “İTÜ ARI Teknokent olarak bir üniversitenin AR-GE ve inovasyonu desteklemek amacıyla şirket kurmasının önemli bir örneğini teşkil ediyoruz. Girişimcilik, AR-GE ve inovasyon ekosistemine kazandırdıklarımızla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da ciddi markalarından birine dönüşmüş durumdayız. Ülkemize katma değer yaratacak yeni projelerin destekçisi ve üreticisi olmaya devam edeceğiz.”

 

Hedef: Küresel bir teknopark olmak

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan ise törende yaptığı konuşmada birkaç sene önce teknoloji üretiminde “çıtayı yükseltme” fikrinden yola çıkılarak hazırlanan Performans Kriterlerinin etkisini göstermeye başladığını belirtti. Çolpan BEETECH ödüllerinin firmalar için bir ayna görevi gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“İTÜ ARI Teknokent olarak en büyük hedefimiz küresel bir teknoparka dönüşmek. Bu amaç doğrultusunda da çok önemli adımlar atıyoruz. 2016 sonunda metrekare başına AR-GE gelirimiz 2013’e göre yüzde 70, AR-GE personel gelirimiz yüzde 46 artış gösterdi. Her sene daha fazla firmanın sunduğumuz bu verimli iş ortamından yararlanmasını istiyoruz. Bu doğrultudaki çalışmalarımız neticesinde 2015 ve 2016 yıl sonunu kıyasladığımızda firma sayısında yüzde 33 artış sağladığımızı görüyoruz.Personel sayımız 2016 yıl sonunda 6.183’e ulaşırken, çok önem verdiğimiz kadın istihdamında da yüzde 27’lik artış sağlamış durumdayız. Bugün bünyemizdeki firmalar 807 proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Teknokentler AR-GE’nin ticari yüzü. AR-GE ciromuz 2015’e göre yüzde 22 artış göstermiş durumda. İhracat ise dalgalı döviz kuruna rağmen dolar bazında yüzde 9 arttı. Akademisyenler tarafından kurulan firma sayında da yüzde 24 oranında artış yaşandı. İTÜ ARI Teknokent olarak girişimciliğin ve teknoloji üretiminin üssü olmak adına çalışmaya devam ediyoruz.”

 

 

BEETECH 2016’da İTÜ ARI Teknokent firmaları ödülle buluştu

BEETECH 2016 Ödül Töreni’nde toplam 20 firma iş hacimlerine göre “Kuluçka”, “Küçük”, “Orta” ve “Büyük” ölçekli olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilerek, 6 farklı kategoride ödül kazandı. “Küçük” ölçekli firmalardan Maxim, “Orta” ölçekli firmalardan Analog Device, “Büyük” ölçekli firmalardan da Ericsson ve Vodafone ayrı kategorilerde ikişer ödülün sahibi oldu.

BEETECH 2016 Ödül Töreni’nde özel ödül kazanan 4 firma ve kategorileri ise şu şekilde sıralandı:

Yönetimle Uyum Özel Ödülü – ATP

Start-up Özel Ödülü- Buy Buddy

Yılın Girişim Sermayecisi Ödülü – Revo

Ar-Ge Öncüleri Özel Ödülü – Bülent Kaytaz

 

 

Kuluçka Kategorisi 

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birincisi: ICMS

Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: TAZI

AR-GE İhracat Birincisi: PANDORA

AR-GE Gelir Birincisi: MISONE

 

Küçük Ölçekli Firma Kategorisi

Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: EDS 

Üniversite Sanayi İşbirliği Birincisi: AIM ENERJİ

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ile AR-GE İhracat Birincisi: MAXIM

AR-GE Gelir Birincisi: MİKRO YAZILIMCI

 

Orta Ölçekli Firma Kategorisi:

Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: SESTEK

Üniversite Sanayi İsbirligi Birincisi: DİALOG

AR-GE İstihdam Oranı Birincisi: FOREKS

Fikir ve Sınai Mülkiyet Hakları ile Arge İhracat Birincisi: ANALOG DEVİCE

AR-GE Geliri Birincisi: KRON

 

Büyük Ölçekli Firma Kategorisi 

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları İle AR-GE İstihdam Oranı Birincisi: VODAFONE

Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: İNNOVA 

Ulusal Sanayi İşbirliği Birincisi: ARGELA

AR-GE İhracat ile AR-GE Geliri Birincisi: ERİCSSON