Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten Haberler

İNGİLTERE TİCARET BAKANI GREG HANDS’DEN İTÜ ARI TEKNOKENT’E DAVET

17 Ekim 2016 - Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten

 

İTÜ ARI Teknokent,  İngiltere Ticaret Bakanı Greg Hands başta olmak üzere İstanbul İngiliz Başkonsolosu Judith Slater’ın da yer aldığı İngiliz heyetini ağırladı. Türkiye’nin en gelişmiş girişimcilik ekosistemlerinden İTÜ ARI Teknokent’in işleyişi ve ekonomiye sağladığı katkıları hakkında bilgi edinen heyet, ön kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’i de ziyaret ederek burada çalışmalarını sürdüren girişimcilerle bir araya geldi.

İTÜ ARI Teknokent’in yarattığı değerden etkilendiğini ifade eden İngiltere Ticaret Bakanı Greg Hands, İngiltere’nin girişimciliğe yönelik ayırdığı fonların kullandırılması konusunda detaylı toplantıların gerçekleştirilmesi yönünde görüş bildirdi. Hands, İTÜ ARI Teknokent’in, firmaları Amerika pazarına taşıdığı İTÜ GATE projesinin Avrupa ayağı için Londra’nın da seçenekler arasında değerlendirilebileceğini belirtti.

İngiltere ile ilişkileri teknoloji ve girişimcilik geliştirecek         

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İngiliz heyeti ile gerçekleşen toplantı ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

 “İTÜ ARI Teknokent olarak Türk girişimlerini yurt dışına taşımayı amaçlıyoruz. Bu konuda sorumluluk alarak geçtiğimiz sene Chicago ve San Francisco’nun önemli kuluçka merkezlerinde İTU ARI Teknokent ofislerini açtık. Şimdi hedefimizde diğer ülkeler var. İTÜ ARI Teknokent’in yarattığı değer, İTÜ Çekirdek’in Avrupa’nın 8. kuluçka merkezi olması, teknoloji transfer ofisimiz İTÜNOVA TTO’nun akademisyenler ve özel sektör arasında kurduğu köprü ve yurt dışına odaklı İTÜ GATE projemiz, İngiltere Ticaret Bakanı Greg Hands’in de dikkatini çekti. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz toplantı sonucunda, firmaları desteklemeye yönelik Prosperity Fund ve Katip Çelebi - Newton Fund adlı fonlara daha fazla pay ayrılabileceğini konuştuk. İngiltere ve Türkiye arasında, İTÜ ARI Teknokent aracılığıyla nasıl daha fazla değer yaratılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Sayın Bakan ayrıca, Londra Borsası’nda da İTÜ ARI Teknokent için görüşmeler yapabileceğini dile getirdi. Bu toplantının iki ülke arasında ekonomik ilişkileri daha fazla geliştirmesi en büyük dileğimiz.”

İTÜ ARI Teknokent ziyaretinde Greg Hands başkanlığındaki İngiliz heyeti ayrıca, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Startup İstanbul etkinliğine katılarak girişimcilerin projelerini dinledi.