Fark Yaratan Teknokent Firmalarından Haberler

Corona Virüs Tanısını 90 Dakikada Koyabilen Cihaz Geliştirildi

18 Mart 2020 - Fark Yaratan Teknokent Firmalarından

İTÜ ARI Teknokent'te faaliyet gösteren Bioeksen isimli bir yerli girişim corona virüs tanısını 90 dakikada koyabilen patojen kiti geliştirdiğini duyurdu.

Bioeksen firması ile Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) Viroloji Laboratuvarı'nın ortak Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan ve seri üretimine başlanan kitin, tüm dünyayı kasıp kavuran corona virüsle mücadelede sağlık personelinin elini güçlendirmesi bekleniyor.

2 Haftada Geliştirdi

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne (HSGM) bağlı il halk sağlığı merkez laboratuvarlarının, 2019 yılından bu yana, Türkiye’de dolaşımda olan 24 farklı viral etkenin moleküler tanı çalışmalarını ürettikleri sistemler ile yürüttüğünü belirten Bioeksen Kurucusu Canan Zöhre Ketre Kolukırık, corona virüs salgını ortaya çıktığında, zaten iş birliği içerisinde olan HSGM ve Bioeksen, DSÖ rehberliğinde hızlı bir aksiyon alarak, 2 hafta gibi kısa bir süre içerisinde salgına yol açan corona virüsün (SARS-CoV-2) tespiti ile ilgili bir kit geliştirdik ve bu kitin üretimine geçtik. Geliştirdiğimiz kitin dünyadaki diğer muadillerinden farkı, virüsün kesin tanısında klinik olarak doğru sonuçları yaklaşık 90 dakika gibi kısa bir sürede vermesi" dedi.

Kolukırık, "Bioeksen’in tespit sistemleri SARS-CoV-2’nin (salgın corona virüsü) negatif olduğu durumlarda, hastalığa neden olabilecek diğer 24 viral etken tipinin taranmasını sağlayarak, hastalığın nedeninin ortaya konmasında büyük bir avantaj sağlamaktadır. Geliştirilen ürünün WHO acil durum listesine girmesi söz konusudur, ilgili süreç halen devam ediyor" bilgisini paylaştı.

'INFLUENZA A VİRÜSÜ DE YAYGIN'

Canan Zöhre Ketre Kolukırık, Sağlık Bakanlığı'nın, corona virüs konusunda çok hızlı ve etkin bir şekilde çalışmalar yaptığını ifade ederek, Bioeksen’in tespit sistemlerinin corona virüs dışındaki tüm viral etken tiplerini de taradığı için, bu sene Türkiye’de dolaşımda olan etkenler hakkında bilgi sahibi olabildiklerini söyledi.

Kolukırık, "Sahadan aldığımız verilere göre, bu sene Türkiye’de corona virüsü tehlikesinin yanı sıra Influenza A virüsü yaygın." bilgilerini verdi.

Kolukırık, bugüne kadar KOSGEB, TÜBİTAK ve Kalkınma Bakanlığı’ndan Ar-Ge ile ürün geliştirme destekleri aldıklarını belirterek, son yıllarda kendi bütçeleriyle Ar-Ge yaptıklarını kaydetti.

Kısa vadede moleküler patojen tanısı alanında Türkiye'nin yurt dışı bağımlığını asgari seviyeye indirebilecek kalitede ve miktarda kit ve cihazı geliştirmek ve üretmek istediklerini anlatan Kolukırık, "Önümüzdeki 10 yıl içerisinde, muadili olmayan ve kritik problemleri çözen ürünler geliştirerek, bulunduğumuz sektörün dünya liderleri arasında yer almak gibi iddialı bir hedefimiz var." diye konuştu.

Milliyet - 18.03.2020

Kaynakhttps://www.milliyet.com.tr/gundem/corona-virusu-yuzunden-kac-kisi-oldu-17-mart-cin-italya-iran-ispanya-fransa-dunyada-korona-virusu-olum-sayisi-kaca-cikti-6167814