Covid Önlemleri

İTÜ ARI Teknokent / Hakkımızda / Covid Önlemleri

Covid Önlemleri

İTÜ ARI TEKNOKENT OLARAK COVID-19 İLE MÜCADELE EDİYORUZ!
 

BİNALARIMIZDA ALINAN ÖNLEMLER
 

Binalardaki Temizlik Önlemleri

1) Gece temizliği haricinde, gün içerisi mesai saatlerinde 2 kez ortak alanlarda bulunan ıslak hacimler, kapı kolları, asansörler, resepsiyon bankosu, turnikeler, merdiven korkulukları vb. en fazla temas edilen noktalar dezenfektan ile temizlenmektedir.

2) Tüm bina resepsiyonlarına ve ıslak hacim koridorlarına el dezenfektanları yerleştirilmiştir.

3) Tüm Bina klima santralleri %100 taze hava ile çalışmakta olup, gerekli filtrasyon özelliklerine sahiptir. Klima santral bakımları/kontrolleri düzenli olarak aylık periyodlar halinde yapılmakta olup, ayrıca virüslere karşı etkili dezenfektanlar ile filtreler ve serpantinler ilaçlanmaktadır.

4) Toplantı salonları ve Konferans Salonları bu süreç içerisinde ikinci bir duyuruya kadar kullanılamayacaktır.

 

Bina Giriş – Çıkışlarındaki Önlemler

5) Bina giriş, çıkış noktalarına kullanılmış maskelerin atılabileceği Hijyen çöp kovaları yerleştirilecektir. Binalara maskesiz çalışan veya ziyaretçi kabul edilmeyecektir.

6) Binalarda bulunan asansörler en fazla 1/3 kapasite ile çalışacak olup, asansör zeminlerine yönlendirici işaretlemeler yapılacaktır. Asansör bekleme alanlarına sosyal mesafeyi korumaya yönelik yönlendirici bantlar yerleştirilecektir.

7) Bina ortak alan ve bina çevrelerine sosyal mesafeyi hatırlatıcı ikaz afişleri yerleştirilecektir.

8) Binalarda çalışan temizlik, güvenlik ve resepsiyon personelleri maske, eldiven, siperlik kullanacaktır.

9) Resepsiyonlarda bina giriş ve çıkışlarında verilen ziyaretçi kartları korumaya alınarak gün içerisinde sık aralıklarla dezenfekte edilecektir.

 

Personel Servis Hizmetlerindeki Önlemler

10) Personel Servis Hizmeti çalışmaya başlayacak personel sayısına istinaden yeniden şekillendirilecek olup, servis kapasitesinin en fazla yarısı kadar yolcu taşıyacaktır. Servis araçları günlük olarak temizlenecek ve araçlarda dezenfektan veya kolonya ve yedek maske bulundurulacaktır. Servis araçlarına şoför dahil maskesiz yolcu alınmayacaktır. Servise kayıtlı personel dışında misafir dahil başka yolcu kesinlikle alınmayacaktır. Servislerde fiziksel mesafeyi en fazla koruyacak şekilde çaprazlama oturma düzeni oluşturulacak, yolcuların sürekli aynı koltuklara oturmasını sağlayacak işaretler konulacaktır. Servislerin klima filtreli değiştirilecek, düzenli aralıklarla bakımları yaptırtılacaktır.

11) Personelin kolay ulaşabileceği şekilde yaygın dezenfektan istasyonları kurulacaktır.

12) Geribildirim ve önerileriniz için geribildirim@ariteknokent.com.tr adresi aktif olacaktır.

13) Bina girişlerine yakın noktalarda sigara içilmesine izin verilmeyecektir.

14) Binalarda çalışan personel sayısına bağlı olarak yemekhaneler hizmet verecek ancak bir sonraki bilgilendirmeye kadar sadece telefonla sipariş verilip paket servisi olacak, masa düzeni olmayacaktır.

15)Kuryelerin katlara çıkmasına izin verilmeyecek, belirlenen duyurulacak alanlarda teslimat sağlanacaktır.

 

COVID-19 İLE MÜCADELEDE ÇALIŞANLARIN VE ZİYARETÇİLERİN UYMASI GEREKEN KURALLAR
 

Ofislerdeki Temizlik Önlemleri

1) Ofislere girişlerde firma tarafından tüm çalışanların ateşi ölçülmeli, Bilim Kurulunun önerdiği 37,8°C üzerinde ateşi bulunan yada kuru öksürük ve solunum güçlüğü semptomları gözlenen çalışanların çalışma ortamına sokulmadan ofislerde belirlenen karantina odalarına alınmalı ve ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir. Bu kapsamda ofislerde karantina odalarının oluşturulması önem taşımaktadır.

2) Ofis içi mekanik tesisatlarının pandemi kapsamında kontrollerinin ve bakımlarının daha sık yapılarak, virüs yayılımını önleyici tedbirler alınmalıdır.

3) Ofislerde mutfak ortak kullanıma kapatılarak gerekli hijyen tedbirleri alınmalı, tek kullanımlık servis araç ve gereçleri tercih edilmelidir.

4) Zorunlu olmadıkça ofislere ziyaretçi kabul edilmemeli, toplantılar dijital platformalarda yapılmalıdır.

5) Ofis içerisinde çalışanlar arasında sosyal mesafe sağlanmalı, tüm çalışanlar kendi yerlerinde oturmalı ve mümkün oldukça aynı kişilerle temas etmelidir.

6) Mümkün olduğunca çalışanlar arasında telefon, masa ve diğer çalışma ekipmanlarının paylaşılmamasına dikkat edilmelidir.

 

Ofis Giriş – Çıkışlarındaki Önlemler

7) Bina giriş ve çıkışlarında dezenfektan kullanılmalıdır.

8) Bina ortak alan ve çevrelerindeki fiziksel mesafe uyarılarına uyulmalı, çalışanlar bu konuda bilinçlendirilmeli ve uymayanlar için caydırıcı uyarı mekanizmaları geliştirilmelidir (sözlü-yazılı uyarı vb)

9) Çalışanlar gerekmedikçe kişisel kargo siparişi vermemeleri konusunda uyarılmalıdır, şirket içi kargo trafiği mümkün olduğunca minimize edilmelidir.

 

Ulaşım Önlemleri

10) Yurtiçi seyahat kısıtlamalarının bitişinin ardından yurtiçi seyahatlerde zorunlu olmadıkça toplu taşıma kullanılmamalıdır.

11) Servislerde personelin maskeyle binmesi, fiziksel mesafeyi gözeterek servise biniş-iniş yapması, servislerde işaretlenen oturma yerlerine riayet etmeleri konularında bilinçlendirilmelidir.

11) Havuz araçları geçici süreyle kullanılmamalı, kullanılması gerektiği durumda, her kullanım öncesinde direksiyona geçen kişiye özel streçleme yapılmalı, koltuk kılıfı koyulmasına özen gösterilmeli ve kullanım sonrasında dezenfekte edilmelidir.